GÜNEŞ VİTAMİNİ D VE YARARLAR

D vitamini eksikliği toplumumuzda çok sık görülen problemlerden biri. Bahar ayları başlarken güneş ışınları sayesinde D vitamini üreteceğinizi unutmayın. Bu yüzden uzmanlar gündüz 11’den önce, ve öğlenden sonra 15.00’ten sonra yarım saatlik güneşlenmelerin D vitamini depolarınızı dolduracağını söylemekte.

Eğer buna rağmen yapılan kan tahlili sonuçlarınızda D vitamini eksikliği problemi yaşadığınız çıktıysa vakit kaybetmeden hekiminizin önerisi ile takviye almanız için gerekli birçok sebep var!Osteoporozdan korur.

Birçok besinle aldığımız kalsiyumun kemik oluşumuna katılabilmesi için ihtiyacı olan arkadaş vitamin D vitaminidir. Yapılan araştırmalar düzenli D vitamini tüketiminin özellikle kadınları osteoporozdan koruduğunu göstermektedir.Kanserin gizli ilacı D vitamini!

Uluslararası Kanser Enstitüsüne göre D vitamini, kanser hücrelerinin oluşmasını engelliyor ve hatta kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor. Araştırmalar, D vitamininin özellikle bağırsak kanserine karşı koruyucu olduğunu göstermekte.Beyin sağlığına iyi bakan bir vitamin!

Amerikan Nöroloji Akademisinin 2014’te yaptığı çalışmaya göre D vitamini eksikliği unutkanlık ve Alzheimer hastalığı riskini arttırmaktadır. Bu demek oluyor ki D vitamini beyin sağlığımız üzerinde önemli bir etkiye sahip.


Stresle başa çıkmanın yolu D vitamini olabilir.

2014 yılı Psikonöroendokrinoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre bu vitaminin eksikliği birçok psikolojik hastalıkların gelişimine sebep olabiliyor. Rutin kontrollerinizde D vitamini değerlerinizi kontrol ettirmeyi ve hekiminiz öneriyorsa D vitamini takviyesi almayı ihmal etmemelisiniz.Tansiyon problemi olanlar, dikkat!

D vitamini, paratiroit hormonu adı verilen bir hormonla beraber damarlarda kan basıncını düzenleyip tansiyon problemlerinin oluşmasına engel olur. Belki de yüksek tansiyonunuzun nedenleri arasında D Vitamini eksikliği yatıyor olabilir. Yapılan araştırmalar D vitamininin kalp- damar sağlığına önemli katkısı olduğunu vurguluyor.Kilo kontrolünüz için altın fit vitamin! Araştırmalar,

D vitamini eksikliği yaşayan bireylerin kilo kontrolü konusunda pek başarılı olmadığını göstermekte. Sürekli kilo almanızın, başarısız diyetlerinizin sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Çünkü D vitamini metabolizma hızlandırıcı bir mineral olan kalsiyumun emilimini arttırır. Yani D vitamini vücudunuzda yetersizse kalsiyum minerali de yetersiz kalacak ve metabolizmanız yavaşlayacaktır. Siz, siz olun, bir diyete başlamadan önce mutlaka D vitamini depolarınızı kontrol ettirin.

if (CurrentPage.LanguageID == 1) { }